System nawadniania ogrodu i trawnika

W życiu codziennym często z konieczności wykonujemy czynności, które nie są ani przyjemne ani interesujące. Należą do nich tak „zajmujące” sprawy jak gaszenie i zapalanie światła, regulacja temperatury aby było wystarczająco ciepło ale nie za drogo, podlewanie ogrodu, itd. Okazuje się jednak, że dom może być bardzo samodzielny i większość prostych czynności załatwi we własnym zakresie, bez zaprzątania naszej uwagi.

Nawadnianie ogrodu

W polskich warunkach klimatycznych, utrzymanie ładnego trawnika, wymaga sztucznego nawadniania przez część roku. Średnio rocznie występuje kilka tygodni pozbawionych opadów i obfitujących w piękne słońce. To wystarczy aby niepodlewany ogród zmarniał a trawa zżółkła. Jedynym ratunkiem jest podlewanie realizowane każdego dnia a w czasie prawdziwej suszy nawet kilka razy dziennie – tak jak jest to praktykowane w krajach południowych: Grecja, Turcja.

Ręczne podlewanie trawnika, może być relaksującym zajęciem dla świeżo upieczonego ogrodnika. Wcześniej czy później jednak nudzi się lub staje się niemożliwe do wykonania ze względu na wyjazd służbowy, czy dłuższy urlop. Niezależnie od przyczyny, przerwa w nawadnianiu podczas upałów prowadzi do degradacji darni, trawa żółknie a jej miejsce zajmują mniej pożądani i jednocześnie mniej wymagający przedstawiciele ogrodowej flory, bardziej odporni na suszę.

Dzięki automatycznemu systemowi nawadniania możemy cieszyć się zdrowo wyglądającym trawnikiem w upalne lato i nie spędzimy ciepłych wieczorów na podlewaniu i potykaniu się o, wijące się na każdym rogu, gumowe węże.

Kiedy wykonać system nawadniania

Projektując ogród warto pomyśleć nie tylko o roślinach, ścieżkach i lokalizacji rzeźb z marmuru ale również o systemie nawadniania i wykonać instalację już na etapie budowy, przed ułożeniem czarnoziemu. Podobnie jest z instalacją elektryczną w ogrodzie oraz często pomijaniem, prostym, tanim ale bardzo skutecznym zabezpieczeniem przed działalnością kreta w postaci siatki z tworzywa sztucznego.

Budowa domu oraz wykończenie mają oczywiście priorytet. Jednak nawet gdy aktualnie posiadane środki finansowe nie pozwalają na zajęcie się ogrodem, można zrobić coś w tym temacie. Kluczowe jest ułożenie rur systemu nawadniania przed ułożeniem siatki zabezpieczającej przed kretami nawiezieniem czarnoziemu oraz wysianiem trawy.

System nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu

Wykonanie automatycznego systemu nawadniania ogrodu można wykonać samodzielnie. Potrzebne są do tego chęci oraz przeciętne zdolności manualne. Koszt podstawowych części systemu, to jest rur oraz zraszaczy, nie jest wysoki. Rury kosztują obecnie 2-3 zł za metr bieżący a zraszacze po kilkadziesiąt zł / szt. Większe koszty związane są z elektrycznymi zaworami oraz elektroniką, która tym wszystkim zarządza. Dla domowych majsterkowiczów nie będzie jednak problemem wykonanie w pełni automatycznego systemu nawadniania, sterowanego elektronicznie a nawet wpiętego do sieci internet.

Samodzielne wykonanie pozwala na znaczne ograniczenie kosztów systemu, ponieważ koszty robocizny w tym przypadku są spore. Często koszt wykonania usługi ukrywany jest w cenie materiałów co jednak ostatecznie nie ma dla inwestora znaczenia bo cena jest zdecydowanie wyższa.

Elementy systemu nawadniania

W roli „podlewacza trawnika”, któremu ta pasjonująca czynności nigdy się nie nudzi, świetnie sprawdza się system złożony z:

  • sieci rur rozprowadzających wodę,
  • zraszaczy i linii kroplujących,

Zastosowanie kolejnych elementów pozwala na automatyzację i usamodzielnienie systemu, są to:

  • elektrozawory,
  • elektroniczny sterownik

Optymalizację zużycia wody pozwalają osiągnąć dodatkowe czujniki - wilgotności gleby, temperatury, ilości opadów. Całości dopełnia połączenie sterownika z siecią i integracja systemu nawadniania z pozostałymi systemami inteligentnego domu oraz umożliwienie sterowania i zdalnej konfiguracji za pomocą komputera osobistego, tableta czy nawet telefonu komórkowego, przez intetnet.