Sypialnia w salonie

W przypadku łączenia sypialni z salonem (ogólnodostępnym pokojem dziennym) – jako dodatkowej opcji wykorzystania pomieszczenia – aby uzyskać ten efekt wystarczy nawet sam dobór mebli.

Meble do sypialni urządzonej w salonie

Rozkładana sofa, narożnik – to najprostsze i najbardziej funkcjonalne pomysły nie wpływające za bardzo w kwestie aranżacyjne.

Jeżeli funkcja sypialni ma być wykorzystywana częściej warto zadbać o komfort gości i umożliwić oddzielenie miejsca do spania od reszty pomieszczenia. Tutaj możliwości jest wiele – od dekoracyjnych parawanów, ruchomych przepierzeń np. w postaci mobilnych regałów lub pomysłów bardziej zaawansowanych np. rozsuwanych czy harmonijkowych drzwi dzielących pomieszczenie.

Wydzielenie sypialni w salonie jest koniecznością w przypadku małej ilości pomieszczeń a dla właścicieli kawalerek salon połączony z sypialnią, pełniący również funkcje gabinetu i jadalni jest jedyną możliwością.

Dostępne meble i technologie dają duże do popisu w tworzeniu aneksów sypialnianych.


Ogólnie podejścia do tego zadania można podzielić na dwa nurty:

  • ukryć miejsce do spania,
  • wyeksponować miejsce do spania.

Miejsce do spania możemy starać się wtopić w salon. Za dnia przestrzeń do relaksu i dla gości będzie się zamieniać na noc w sypialnię. Kanapa czy sofa będzie stanowiła łóżko do spania.
Organizacja salonu tak, aby nie było oczywiste, że jest również regularną sypialnią można oprzeć o wybór odpowiednich mebli.

Najbardziej efektowne to ukryte łóżka transform. Da się dzięki nim pogodzić salon z sypialnią bez uszczerbku na funkcjonalności jak i aranżacji. Daleko im do topornych, jednak praktycznych, meblościanek z PRL-u. Ukryte są w ozdobnych panelach, szafach, mogą być wyposażone w dobre materace. Jest to ich przewaga w stosunku do innych mebli. W przypadku spania na rozkładanej kanapie czy rogówce jesteśmy zmuszeni do spania na powierzchni zdecydowanie mniej przyjaznej naszemu kręgosłupowi. Jedynie niektóre rozkładane łóżka będą miały możliwość zastosowania wybranego materaca – taką możliwość dają popularne leżanki z wysuwanym pojemnikiem lub żebrowaniem na którym rozkładamy dwa materace. W ukrytym łóżku zastosujemy dowolny materac, również podwójny dobrany do naszych preferencji.

Inne podejście to wydzielenie pełnoprawnego miejsca do spania z salonu.

Jak oddzielić pokój dzienny od sypialni?

Aneks z łóżkiem może być zorganizowany we wnęce, oddzielony ścianką, przepierzeniem lub przesłona mobilną. W przedzieleniu pomieszczenia ograniczać nas będzie dostęp do światła – okna i wentylacja aneksu sypialnego.
Modne obecnie ścianki szklane też dobrze się do tego celu nadadzą. Można zastosować oddzielenie szklaną ścianą i dodatkowo wyposażoną w pionowe żaluzje umieszczone tuż przy ściance. Na co dzień mamy dostęp światła, nie zmniejszamy optycznie pomieszczenia natomiast, kiedy domownicy coś robią a my chcemy dospać lub zdrzemnąć się odcinamy się zasłoniętymi żaluzjami. Albo odwrotnie, kiedy mamy gości i nie chcemy aby sypialnia była widoczna zaciągamy żaluzje.