Spiżarnia

Pierwsze skojarzenie ze słowem spiżarnia…bajka o Koniku polnym i mrówce - Jean’a de La Fontaine, gdzie przewidująca i pracowita mrówka przeżyła zimę dzięki skrupulatnie przygotowanym zapasom…albo wiewiórka skrzętnie zbierająca do swojej zimowej spiżarni nasionka i orzeszki na zimę.

Spiżarnie i trzymanie zapasów kiedyś

Poprzednie pokolenia, szczególnie te, które pamiętały wojny, okupacje, stan wojenny, zimna wojnę i kryzysy były przyzwyczajone do trzymania stałych zapasów na „czarna godzinę”.

Nasze babcie miały:

  • półki w piwnicy z przetworami i zapasami,
  • pomieszczenia - spiżarnie,
  • szafki spiżarki, gdzie zawsze znajdował się żelazny zapas mąk, kasz i ryżu.

Miały tez strategie jak przechowywać artykuły żywnościowe. Wiązało się to z tym, że część z nich była dostępna jedynie okresowo. Posezonowy dostęp do cytrusów czy choćby pomidorów – o czym śpiewał Edward Dziewoński w „Adios pomidory” - był możliwy jedynie pod postacią przygotowanych przetworów. Jabłka, marchew i ziemniaki trzeba było odpowiednio zabezpieczyć na czas zimy.

Mealprep, spiżarnie i zapasy żywności dzisiaj

W dzisiejszych czasach, szczególnie w miastach, ogólna dostępność wszelkich artykułów żywnościowych - rozleniwiła nas w zarządzaniu zapasami. Jeżeli coś jest potrzebne kupujemy to w najbliższym sklepie. Taniej jest dwa razy pójść do sklepu niż wygenerować w mieszkaniu miejsce na trzymanie zapasów, zaplanowanie jakie zapasy są potrzebne i jak z nich korzystać aby się nie przeterminowały.

W mieszkaniach miejsce na zapasy to co najwyżej jedna półka w szafce kuchennej, ewentualnie szafka na balkonie lub w piwnicy. W przypadku domu jest większe pole do popisu. Można pokusić się nawet o zakup dodatkowej zamrażarki lub lodówki i umieszczenie jej w pomieszczeniu gospodarczym, spiżarni , piwnicy lub garażu. Dodatkowy sprzęt pomieści zapasy i pozwoli na dłuższą niezależność.

Szczególnie osoby, które gotują posiłki w domu planują pomieszczenie lub miejsce, gdzie lokują większy lub mniejszy zapas żywności z dłuższym terminem przydatności. Dobrze przemyślana spiżarnia ogranicza nam konieczność codziennych zakupów lub zmniejsza częstotliwość dużych zakupów w centrach handlowych. Dysponując miejscem, możemy także zaoszczędzić kupując przez internet większe ilości żywności lub w opakowaniach zbiorczych lub hurtowych tzw. HORECA (czyli dedykowanych dla hoteli, kawiarni i restauracji oraz cateringu) - które często bardziej się opłacają.
Kupowanie na zapas musi wiązać się z planowaniem co kupić i w jakiej ilości, tak, aby zapasy nie przeterminowały się. Każde planowanie generuje oszczędności i racjonalizuje spożywanie.

Zapasy żywności na „czarna godzinę” - listy prepperskie na przetrwanie

Nawet jeżeli nie jesteśmy preeppersami, rozsądne wydaje się zaplanowanie i zorganizowanie systemu zapasów na nieprzewidziane okoliczności.

Preeppersi zakładają możliwość nadejścia „najgorszego” i konieczność przygotowania się na konsekwencje działań wojennych - zwanych często w slangu preeppersów, umownie uogólniając przyczynę konfliktu militarnego, jako „nadejście ataku zombie”, totalnego kataklizmu i upadku cywilizacji.

O ile atak zombie i totalna zagłada możemy założyć, że albo się nie zdarzy, albo będzie tak destrukcyjna, że już nic nam nie pomoże - to inne sytuacje, zwykłe, pojawiające się z mniejsza lub większą częstotliwością są bardzo prawdopodobne.

Przewidzenie możliwości ich wystąpienia, przygotowanie i zapasy ułatwią nam przeczekanie ich w komfortowych warunkach.

Zapas najistotniejszych, rzeczy, które w okresie braku ich powszechnej dostępności, umożliwią nam utrzymać akceptowalny stan może przydać się w rożnych sytuacjach:

  • od zwykłego braku czasu kiedy natłok pilnych zajęć nie pozwolą nam na zrobienie zakupów,
  • awarii samochodu, który musimy odstawić do warsztatu i przez pewien czas nie będziemy mieli jak pojechać po większe zakupy,
  • choroby zatrzymujące nas w domu ,
  • przejściowy brak funduszy – np. w momencie nagłego zwolnienia w pracy, czy konieczności natychmiastowych innych wydatków
  • przejściowej niedostępności środków płatniczych – np. w przypadku blokad bankowych w związku z atakami hakerskimi, kiedy nie ma możliwości ani skorzystania z karty płatniczej, ani wypłacenia gotówki w bankomacie,
  • zaistnienia przeciwności meteorologicznych – zamiecie, powodzie, wichury zrywające zasilanie,
  • aż do ataku wirusa, gdzie przyjdzie nam skonfrontować się z kwarantanną domową w związku z walką z epidemią.

Jakie zapasy warto mieć w spiżarni …czytaj dalej