Wymiana powietrza wpływa na kondycję zwierząt, ludzi oraz wydajność urządzeń

Czy możliwa jest wymiana powietrza zużytego na nowe z zachowaniem temperatury tego pierwszego? Jak najbardziej - jeśli tylko zainstaluje się wentylację z rekuperatorem. Chodzi o wentylację nawiewno-wywiewną, czyli mechaniczną. To obok naturalnej i grawitacyjnej jeden z trzech mechanizmów cyrkulacji powietrza, ale najbardziej skuteczny ze wszystkich.

Wymiana powietrza jest niezbędna, aby w pomieszczeniach panował odpowiedni mikroklimat. Długie przebywanie w obiektach bez wentylacji skończyć się może bólem i zawrotami głowy, zmęczeniem, infekcją dróg oddechowych, podrażnieniem błon śluzowych, a nawet alergią. W takich warunkach nie sposób ani pracować, ani odpoczywać.

Oprócz zdrowia brak wentylacji negatywnie odbija się również na stanie budynku, wywołując w nim wilgoć i pleśń, które prowadzą do niszczenia pomieszczeń. Zalegające zapachy podrażniają śluzówkę i obniżają zdolność koncentracji, a tym samym obniżają efektywność wykonywanych prac.

Wymiana powietrza może być przeprowadzana ręcznie (otwarcie okien i wywołanie przeciągu) albo mechanicznie. W tym drugim przypadku chodzi o urządzenie zasysające zużyte powietrze, które odprowadza je na zewnątrz, skąd wtłacza do środka świeże. Po drodze ciepło ze zużytego powietrza może być odzyskane i skierowane z powrotem do wnętrza. Jest to możliwe, gdy ma się rekuperator.