Użyteczne wynalazki XX wieku: płyty warstwowe

Płyty warstwowe są bardzo znanym materiałem budowlanym. Na Zachodzie stosuje się je już ponad 40 lat. W naszym kraju kompozyt ten pojawił się wraz z przemianami ustrojowymi, ale prawdziwą furorę zrobił dopiero wraz ze sklepami wielkopowierzchniowymi. To właśnie za sprawą super- i hipermarketów płyty warstwowe zaczęto stosować powszechnie.

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, żeby nowy magazyn, pawilon handlowy, ferma, sortownia odpadów i inny obiekt gospodarczy powstał w technologii innej niż lekka obudowa, która pozwala skrócić czas inwestycji nawet o kilka miesięcy. Dzięki płytom warstwowym czas budowy marketu określa się teraz w dziesiątkach dni, a nie tygodni.

Czym jeszcze płyty warstwowe zdobyły uznanie specjalistów z branży budowlanej? Eksperci na pierwszym miejscu wymieniają łatwość montażu, która sprawia, że prosty garaż czy warzywniak jesteśmy w stanie postawić samodzielnie - bez angażowania profesjonalnych ekip.

Oprócz tego płyty warstwowe odznaczają się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi i konstrukcyjnymi. Nie bez znaczenia są także walory estetyczne.

Od strony technicznej płyty warstwowe stanowią połączenie metalowych okładzin pokrytych powłoką organiczną oraz poliuretanowego rdzenia. Blachy wykonuje się ze stali lub aluminium, na które następnie nanoszony jest poliester lub inne tworzywo (plastizol albo polifluorek winylidenu).